Uden tvivl
Foto safari – tror jeg det hed!?
Bowie! Amalies fine, fine kat.
Jeg havde en helt fantastisk rar og sjov aften i selskab med to meget skønne piger, nemlig Lykke og Amalie. Aftenen skulle bruges på en masse brætspil, da Amalie’s kæreste er ved at skrive fagprøve om brætspil havde vi pludselig chancen for at spille en masse spil vi aldrig havde spillet før. Det var faktisk overraskende sjovt (hvis man ser bort fra Foto safari til de 2-5 årige), havde ikke troet at hverken Logo spillet, Uden Tvivl eller Vildkatten var noget værd, men kunne sagtens finde på at investere i alle 3 for vi brugte 90% af aftenen på at grine voldsomt meget. Vinen kan dog i dette tilfælde også have haft en smule indflydelse.
Jeg synes egentlig oftest at brætspil er en af de ting man gerne vil få købt en masse af, men man finder aldrig ud af hvad der er godt ud over de mest kendte som Besser Wizzer, Ego og Trivial. Så det kunne være ret spændende at høre om i er vilde med nogen brætspil, som jeg slet ikke kender til?
Min weekend skulle meget gerne bestå af minimum 100% afslapning, har haft nogen lange dage, og det er svært at vænne sig til at skulle stå så tidligt op, især når DSB er 2 timer om at køre til Østerport når det normalt kun tager 45 min.
Translation: Yesterday i spent the evening at Amalie’s place, playing games and drinking wine. We pretty much laughed all the time so i think that i might need to buy more games because some of them we’re quite hilarious!




Ludo og Matador er gamle hittere, men er vild med trivial
Har også set Vildkatten og jeg tror jegville synes det var vildt skægt, har dog aldrig prøvet det…
Måske man skulle lokke nogle veninder til spilaften en dag, det lyder super hyggeligt!
Blev ret overrasket over Vildkatten, for den var slet ikke som jeg havde regnet med. Det er super sjovt at battle mod hinanden og så kan man have både lange og korte spil.
Jeg elsker brætspil. L
Hov! Dumme iPhone!
Vi har sequence, Danmarksspillet, dilemma (mads og monopolet) og Bezzerwizzer. Er også ret vild med matador og jeopardy. Synes det er en rigtig hyggelig måde at bruge tid sammen på
Sequence og Ticket to ride, er helt klart at anbefale. Jeg elsker at spille brætspil, der er desværre bare ikke ret mange der deler min interesse for det, så det bliver ikke til mange spil..
Vi elsker også brætspil og har mange
Kunne nævne ret mange.. Bare lige med at huske navnene.. Men af dem jeg kan huske og se herfra sofaen så er der..
Partners
Bet your brain
Alias
Settlers
Sequence
Risk
Pbx (gælder om at bruge penge.. Spil hvor Brixtofte bliver gjort til grin)
Vi har også logo spillet.. Og Mads har foto safari.. Vi har så købt Vildkatten Junior til ham i fødselsdagsgave
Hvordan er de 3 første? Er det gode voksnespil?
Uh, fedt! De er hermed noteret!